Víc hlav, víc rozumu. Proto jsem se rozhodl založit stránku, na které můžete pátrat a nacházet odpovědi na Vaše dotazy ohledně např. výrobce harmoniky, kterou vlastníte a o kterém Vám není nic známo atd.

K dotazu zaslanému mailem doporučuji přiložit fotografii předmětu vašeho zájmu, ale můžete i zavolat. Kdo zná odpověď na záhady zde uvedené, toho my všichni nevědomí prosíme, aby ji napsal na adresu heligonky@tiscali.cz nebo na adresu autora příspěvku do pátrání, je-li uvedena. Vaše informace pomohou ostatním lidem, kteří se o harmoniky zajímají.


C griff

Dobrý den při vyklízení půdy jsem narazil na starší harmoniku bohužel bez viditelného označení, dle mého neodborného názoru by se mohlo jednat o harmoniku kebrdle s perletí. Harmonika je v původním obalu, lehce opotřebovaná používáním, zcela funkční, na klávesnici chybí 3 perleťové knoflíky. Chtěl bych vás poprosit s určením této harmoniky.
S pozdravem a přáním hezkého dne Šiška Martin.

Kliknutím na miniaturu zobrazíte zvětšeninu fotografie.
Chromatika Chromatika Chromatika Chromatika Chromatika Chromatika


Gallo

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte nějaké informace o výrobci harmonik Gallo. Tato chromatika se ke mně dostala od mého prastrýce a já se snažím dohledat její historii. Bohužel se mi to ale na internetu příliš nedaří. Na harmonice je napsáno: "Gallo Antonio, Ikoncertinno, Vercelli, Italia" Pokud byste měli jakékoliv informace o výrobci či harmonice samotné, ozvěte se mi prosím na e-mail: bartova.ru@seznam.cz Předem děkuji za ochotu, R. Bártová.
Pro uveřejnění odpovědí můžete zaslat kopii zprávy i na e-mail: heligonky@tiscali.cz

Kliknutím na miniaturu zobrazíte zvětšeninu fotografie.
Gallo Gallo Gallo


Atypická Delicia

Rád bych se dozvěděl něco o zajímavé Delicii, kterou jsem koupil. Nikdy jsem podobnou neviděl a ani nikdo z harmonikářů s kterými jsem ve styku. V pravé ruce je to jen jednohlasé, v levé čtyř, ale hluboké, heligonkové basy, něco jako má Delicia Populár. Navíc to má i podivný hrb na podstávce mezi katrem a nápisem Delicia. Zajímalo by mne, jestli se jedná o nějaký prototyp, neúspěšný model, nebo se dělaly na vývoz? Kontaktní e-mail: Autonagano(zavináč)seznam.cz

Kliknutím na miniaturu zobrazíte zvětšeninu fotografie.
Delicia Delicia


heligonka Jaroslav Klíma

Chtěl bych touto cestou poprosit o informaci o výrobci heligonky Jaroslav Klíma která se občas objeví na některém internetovém bazaru.
Pokud někdo zná tohoto výrobce dejte vědět na email: marie28002@seznam.cz nebo na mob:776813944.
Děkuji všem znalcům za pomoc. M.Kuchař

Heligonka Jaroslav Klíma


chromatika Morávek

Pana Jiřího Vocáska by zajímalo stejně jako mně, zda pan Arnold Morávek z Husovic u Brna byl kromě výroby varhan a harmonií také výrobcem harmonik, jak naznačují níže uvedené fotografie. Pro srovnání je jako poslední uvedena i fotografie výrobku známého výrobce pana Kláska.
Nevíme zda se jedná o plagiát, nebo zda pan Morávek aniž by o svém kolegovi věděl, podobně jako Prokop Diviš vynalezl koncepci, která byla až později přiznána jinému světovému vynálezci Benjaminu Franklinovi.

Otázku lze položit i jinak a sice, zda jde o podobnost čistě náhodnou, nebo kdo je vlastně pravým autorem mimochodem velmi zdařilého provedení pětiřadé chromatiky? Budeme opravdu rádi, pokud se nám na tuto otázku dostane kvalifikované odpovědi.

Možná teď vypadám jako hlupák, neboť je všeobecně známo, že Jan Klásek působil v Lounech od roku 1922 do roku 1930 a kromě vlastních harmonik tam vyráběl a dodával postávky, tedy polotovary pro další výrobce harmonik především v Lounech.
Na razítku z vnitřku harmoniky Morávka je uveden rok 1940, tedy nejméně o deset let pozdější a logicky se tedy nabízí vysvětlení, že se jedná o postávku pana Kláska dodanou panu Morávkovi ke konečné úpravě a že tehdy se prostě nebralo plagiátorství tak vážně, jako je tomu dnes.

Jenže Prokop Diviš také vynalezl bleskosvod mnohem dříve, než-li tak učinil Benjamin Franklin a přesto se celosvětově připisuje tento vynález právě Franklinovi. Vězte tedy, že Vaše příspěvky k objasnění naší záhady mohou rozplést aspoň malý kousek jinak vcelku zmateného světa.

Kliknutím na miniaturu zobrazíte zvětšeninu fotografie.
chromatika Morávek chromatika Morávek chromatika Morávek chromatika Klásek


heligonka

Pan Vojtěch Chlubna se ptá kdy a kým byla níže vyobrazená heligonka vyrobena?

Kliknutím na miniaturu zobrazíte zvětšeninu fotografie.
heligonka jednořadovka heligonka jednořadovka heligonka jednořadovka heligonka jednořadovka


Kebrdle

Dobrý den,p.Mazura obracím se na Vás s prosbou ohledně stáří heligonky od Josefa Kebrdle, nevíme kde se máme obrátit, nikde jsme podobnou nenašli. Děkuji za informace, Neoralová.(t-605870400)

Kliknutím na miniaturu zobrazíte zvětšeninu fotografie.
Kebrdle jednořadovka Kebrdle jednořadovka Kebrdle jednořadovka Kebrdle jednořadovka Kebrdle jednořadovka Kebrdle jednořadovka


dovoz harmonik

Dobrý den, nemáte prosím zkušenost s dovozem harmonik, který je nabízen na bazoši od 12bossy@centrum.cz odkaz: http://hudba.bazos.cz/inzerat/8015164/akordeon.php Uvažuji že bych to využil, rád bych nějakou Italskou chromatiku. díky za Váš postřeh, popř je možno umístit tento dotaz na vaší stránku? Případně kam?. Děkuji a jsem s pozdravem Suk

Inzerát zní: dobry den zdravim vsetky priznivci hrače na akordeon .na objednavku dovezu jaky koliv akordeon knoflikovy .klavesovy.diatonicky.zn scandalli .hohner.borsini,accordiola.organola.pigini.at d.solidni jednani oboustrane na prvnim miste.akordeoni 2 hlasne .az 5 hlasne.podle prani zakaznika.nejlevnejsi na trhu v cele eur unii. poptavky posilejte email.plus tel cislo .z pozdravem club akordeonu Jméno: 12bossy@centrum.cz Telefon: 722251639 Lokalita: Louny

chromatika


Koukal

Výrobce Koukal není v seznamu výrobců a tak se ptáme kdo by nám o něm něco pověděl.

Kliknutím na miniaturu zobrazíte zvětšeninu fotografie.
Koukal Koukal Koukal Koukal

Paní Anna Sedláčková byla tak laskava a sdělila nám, že pan Koukal byl opravář harmonik v Prostějově. Několik jich vyrobil a mezi nimi nádhernou harmoniku Perla, pojmenovanou podle své dcery, pro kterou byla vyrobena. Dnes se tento unikát nachází ve sbírce pana Sedláčka.
Dostal jsem i tel. číslo na pana Františka Daňka z Kojetína, který prý přímo v dílně pana Koukala pracoval. Tím nechci říci, že ho zde bez souhlasu majitele uveřejním, ale že pro vážné zájemce mohou být podrobnější informace dostupné.


Hess

Majitel níže vyobrazené harmoniky značky Hess by se rád dověděl její stáří. Nechť se prosím ozve ten, kdo dokáže alespoň přibližně odhadnout, kdy mohla být tato harmonika vyrobena. Já vím pouze, že např. model 68 se vyráběl okolo roku 1946 a to v městečku Kligenthal na německé straně Krušných hor.

Hess Hess


Karel Koblížek

Dobrý den, prosím o bližší informace o Karlu Koblížkovi ze Světlé nad Sázavou. Kdy žil, od kdy do kdy vyráběl harmoniky atd. Případně bych pro zajímavost prosila o obrázek jiné harmoniky Kobližek, protože jsem žádnou jinou jakživo neviděla. Prý se jich dostává do opravy ještě pořád dost, mají velmi zvláštní, hluboký a silný zvuk. Naše harmonika se jmenuje krátce - Kobližek - a ani kronikář již o té rodině nic nenašel s výjimkou jediného plakátu, který přikládám, i když na něm kupodivu není harmonika. Přikládám i obrázek naší harmoniky. Barva harmoniky je ve skutečnosti zelená a klávesy hodně nažloutlé. Děkuji, zdraví Helena.

Kliknutím na miniaturu zobrazíte zvětšeninu fotografie.
Karel Koblížek plakát Karel Koblížek Karel Koblížek Karel Koblížek

Pan Jiří Vocásek poslal hezkou fotku chromatiky výrobce pana Koblížka a kromě toho vypátral pravděpodobné nové bydliště a obnovené pokračování výroby v Humpolci. Dále uvádí odkaz na www.heligonky.arkusreal.sk kde jsou uveřejněny dvě pěkné heligonky téhož výrobce. Aby toho nebylo málo, tak ještě našel firmu v katalogu řemesel.
Je tam uvedena i bohužel zatím nefunkční url adresa http://www.harmonikakoblizek.cz/ a také e-mail jaroslav.koblizek@seznam.cz na který se mi doufám někdo ozve.

Koblížek

Až ze zámoří se ozval synovec Karla Koblížka pan Mike Koblížek, aby nám sdělil důležité informace o historii firmy Koblížek.

Hi,I will be glad to enrich your history about Accordions KOBLIZEK. There were three brothers Karel, Vaclav and Antonin. They provided work for up to ten employees before 1958 communist takeover in Svetla nad Sazavou and in Prague, where Vaclav Koblizek was the storeowner with the show room and workshop at Zizkov, Husitska Street.Accordions, both Heligon and Piano style were manufactured in Svetla Nad Sazavou at three different locations. President of the company was Karel Koblizek,oldest one of the brothers. I am in old age now and I am a son of Vaclav Koblizek.Unfortunately,manufacture was closed by Communists in charge of nationalizing of industries and wiping off small manufacturers, of which our world mostly consist.During confiscating communist authorities used the force and later Karel Koblizek,president of the company was jailed for his political differences and after return from Communist gaol with broken health did pass away. His grandson Jaroslav is located in Humpolec.

Zde je Český překlad. Mohu obohatit historii o harmonikách KOBLÍŽEK. Byli tři bratři, Karel, Václav a Antonín. Zaměstnávali až 10 lidí ve Světlé Nad Sázavou a v Praze před znárodněním v roce 1958. Vyráběli heligonky a pianovky ve třech dílnách ve Světlé Nad Sázavou. Prezidentem firmy byl nejstarší z bratrů Karel Koblížek. Václav Koblížek se staral o obchod KOBLÍŽEK hudební nástroje v Praze na Žižkově, Husitské ulici, kde také měl dílnu kde pracoval na harmonikách. Já jsem jeho potomek, dnes ve stáří. Výrobna a obchod byly zavřeny na příkaz komunistů u moci, kteří používali i násilí při zabavování majetku. Karel Koblížek, prezident firmy byl poslán do komunistického žaláře za jeho svobodné (protikomunistické) smýšlení, odkud se vrátil s podlomeným zdravím a brzy na to zemřel. Bohužel z malých důležitých výrobců se skládá svět. Ať v Evropě či za oceánem. Dnešní nástupce Karla Koblížka je firma Jaroslav Koblížek, Humpolec na Českomoravské Vysočině.

Co k tomu dodat. Podobný osud stihl i firmu Kebrdle a mnohé další, protože být úspěšným a mít majetek rovnalo se v oněch těžkých dobách trestnému činu. Můj dědeček nevyráběl harmoniky, provinil se však tím, že vlastnil dobře prosperující statek a rozsáhlé polnosti. Byl tedy označen za kulaka a majetek mu byl rovněž zabaven. Mého otce komunisti poslali pro jistotu do uranových dolů. Mohu jen říci, že s panem Koblížkem hluboce soucítím a stydím se za nás za všechny, že potom všem dnes ještě komunisté mohou klidně kandidovat ve volbách.


Kotlář

Zde pátráme po neznámém výrobci harmonik O. Kotlářovi. Zajímá nás odkud byl, jaké harmoniky vyráběl, no prostě všechno co víte.

O.Kotlář


klávesovka

Dobrý den pane Mazura, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Mám klávesovou harmoniku (viz.foto v příloze) a sháním nějaké bližší informace o této harmonice. Jestli se jedná o ruční výrobu na zakázku (nebo nějakou napodobeninu) nebo od které firmy by tato harmonika mohla být. Není na ní totiž uvedena žádna značka ani jméno.předem Vám moc děkuji a přejí krásný den.

klávesovkaklávesovkaklávesovkaklávesovka


domů