Olešnice

Pozvánka na listopad 2006

Pozvánka

Stala se neuvěřitelná věc. Ačkoli jsem se domníval, že do Olešnice už nepáchnu, byl jsem tam dovlečen Janem panem Macháčkem.

A hle, ono už to tam po pěti letech chodí jinak. Nebylo tak cítit komerční zaměření akce a hlavně nebyli tam pozváni ani Staropražští heligonkáři, ani žádná jiná profesionální kapela. Ne že bych proti nim něco měl, hrají krásně, ale nechat přijet hráče z celé republiky za své a zároveň zaplatit cestu i vystoupení jedné kapele za to, že pak zaclání celý večer na jevišti se mi nezdá zrovna košér. Uvítám je na jakékoliv jiné akci. Proč ale nosit dříví do lesa? Bývá dobrým zvykem, že po skončení oficiální části při které každý hráč má omezený čas svého vystoupení, nastává volná zábava a u ní se teprve hráči lační po hraní náležitě vyřádí. Když se však tato fáze setkání přemění v koncertní vystoupení jediné kapely, pestrost hudebních projevů je ta tam a hráči, kteří by si spolu rádi zahráli na sebe mohou akorát tak civět. To se stalo před několika lety právě v Olešnici. Došlo tam k paradoxní situaci, kdy přestávky byly lepší než když kapela hrála. Byla tam např. harmonikářka ze Znojma, na jméno už si nevzpomínám. Vyprávěla vtipy a do toho hrála, lidé se řechtali a zpívali a bylo vidět, jak nelibě nesou, když se znovu a znovu ta samá, byť špičková, ale ten večer už oposlouchaná kapela hrabe na pódium. Inu dostali zaplaceno, neměli na vybranou. Chytřejší diváci posléze vyklidili sál a využili azylu na chodbě v přízemí, kde si mohli poslechnout hráče podle své vlastní volby. To vše je naštěstí již jen minulost. Letos světe div se, jsme si mohli zahrát i na sále. Volná zábava byla doopravdy volná a ne zábava pod taktovkou jednoho kapelníka a pořadatelů.
Jestli se někdo domnívá, že hráči jezdí na setkání X kilometrů jen pro to, aby odehráli 5 až deset minut a pak se pakovali a táhli domů, tak žije v omylu. Jezdí tam proto, aby měli čas si nerušeně popovídat se svými známými harmonikáři třebas i z druhého konce republiky, zahrát si s nimi, pobavit lidi a třeba se i něco nového přiučit. Na osmém ročníku 12.listopadu 2005 se mé očekávání splnilo. Příště tedy projevím i vlastní iniciativu, až dostanu pozvánku do Olešnice a nebudu ji házet do koše.

Pořadem provázel mladý pár zpočátku poněkud ostýchavě, ale dobře. V ozvučení se vyskytly jen drobné chyby, určitě se to dalo poslouchat. Při pohledu zejména na strop sálu bylo jasné, že dobře nazvučit tento prostor není zrovna procházka rajskou zahradou. Za nejzávažnější chybu se dá považovat chybějící zpětný odposlech.


Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hodnocení.

Image obecenstvo
Image setkání nesoutěžního typu
Image nabitý sál

Image akustika

domů